Menu

Hakkımızda

akvatek-logo

TARİHÇE
Akvatek Su Ürünleri Anonim Şirketi,  1992 yılında İzmir Karşıyaka’da bir fikir olarak doğdu.
1993 yılında İzmir  Şakran’ da 700 m2′lik kapalı alanda 150 bin/yıl  yavru levrek balığı üretimiyle ilk kuluçkahanesini kurdu.
1995 yılında üretimini 300 bin/yıla çıkardı
1996 yılında üretim alanını 2000 m2′ ye çıkararak faaliyetine devam etti.
1997 yılında yavru levrek balığı üretimi 1 milyon adet/yıla ulaştı.
1998 yılında yavru çipura balığı üretimini de üretim portföyüne dahil etti.
2004 yılında akuvakültür  sektöründe Türkiye’de ilk  kapalı devre sistem çalışmalarını başlattı.
2010 yılı sonuna kadar Şakran’ daki tesislerinde üretim yaparken, 2008 yılında proje ve yatırım  çalışmalarına başladığı Çandarlı – Denizköy bölgesindeki tesislerinde 2011 sezonunda ilk üretimine başladı.
2015 yılında 29 çalışanıyla 8000 m2 kapalı alanda, 7 çeşit deniz balığı üretimiyle BİR HAYALİ  GERÇEKLEŞTİRDİ.

MİSYON
Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da akuvakültür yavru balık üretiminde hep ilkleri başarabilmek için Ar-Ge çalışmalarımıza kesintisiz devam etmektir.
Sektörümüzün teknolojik alt yapısını güçlendirmek, kültür balığı çeşitliliğini arttırmak ana hedefimizdir. Bu hedefe ulaşmak için ÖNCE KALİTE sonra MALİYET ve en son olarak SAYISAL BAŞARI ana  düsturumuzdur.
Üretim teknolojimizle ilgili bilgi birikimimizi İNSANLIK GELECEĞİ ADINA bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da paylaşmaktan onur duyacağız.

VİZYON
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki önümüzdeki kırk yıl içinde gerek kontrolsüz avcılık gerekse evsel ve sanayi atıklarının dünya denizlerine akıtılması nedeniyle mevcut balık çeşitliliği ciddi ölçüde azalacaktır. Sürekli artan dünya nüfusunun protein ihtiyacını karşılayacak alternatif kaynakların değerlendirilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bu nedenle, halen üretimi yapılabilen kültür balıklarının yanında üretimi deneysel aşamada olan, tüketilebilecek ve ticari değer oluşturabilecek deniz balıklarını üretim portföyümüze katmak gelecek ile ilgili vizyonumuzdur.